Ks. abp M. Jędraszewski: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”

Wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski uczcili łodzianie Święto Niepodległości. Wcześniej Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił w archikatedrze metropolita łódzki ks. abp Marek Jędraszewski.

Dzisiejsza Eucharystia to podziękowanie za Polskę niepodległą i jednocześnie żarliwa modlitwa za tych wszystkich, którym naród polski demokratycznie powierzył odpowiedzialność za naszą Ojczyznę, aby rządzili mądrze i odpowiedzialnie, aby ich styl służenia najjaśniejszej Rzeczypospolitej mógł być przez nasz naród z całą żarliwością wspierany słowami modlitwy „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” – podkreślił metropolita łódzki.

W swojej homilii ks. abp Marek Jędraszewski przywołał szeroki historyczny kontekst Święta Niepodległości, sięgając do czasów zaborów i podkreślając rolę powstań oraz zrywów narodowych wyznaczających dzieje sześciu pokoleń Polaków.

Mówił też o konieczności wdzięczności Bogu za dar wolności i o „organicznej więzi z Kościołem katolickim”, która wielokrotnie ocaliła naród polski.

Ciągle aktualna jest pokusa, aby myśleć, żyć i postępować tak, jakby Boga nie było. Ciągle przychodzi pokusa, aby tworzyć prawa – także państwowe – które stanowią ewidentne naruszenie prawa naturalnego, mówiącego, by czynić dobro, a unikać zła – dodał.

Znaczące dla zrozumienia polskiej tożsamości narodowej – jak powiedział metropolita łódzki – będą przyszłoroczne obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, która ukazuje, że to chrześcijaństwo stanowiło podwaliny polskiej państwowości.

Po Mszy świętej odprawionej w łódzkiej archikatedrze na placu Katedralnym przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się oficjalne obchody Święta Niepodległości z udziałem władz województwa, pocztów sztandarowych łódzkich szkół, organizacji i służb mundurowych.

Łodzianie będą świętować także do wieczora na rynku Manufaktury, gdzie odbywa się V Piknik Niepodległościowy. Zainaugurował go wjazd marszałka Piłsudskiego w dorożce w konnej asyście ułanów i uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

PAP/RIRM

drukuj