fot. PAP/EPA

Prezydent Singapuru rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce

Współpraca w dziedzinach technologii i nauki, a także promocja polskich interesów gospodarczych w Azji – to tematy rozpoczynającej się dziś dwudniowej oficjalnej wizyty prezydenta Singapuru Tony’ego Tan Keng Yam w Polsce.

Prezydenta Singapuru z małżonką Mary Chee Bee Kiang powita na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego polska para prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Po spotkaniu par prezydenckich odbędą się rozmowy plenarne pod przewodnictwem szefów państw.

„Ta pierwsza w historii wizyta prezydenta Singapuru w Polsce jest znaczącym elementem budowy polskiej ekonomicznej obecności na świecie” – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Dodał, że wizyta ma przede wszystkim charakter gospodarczy i wpisuje się w dyplomację ekonomiczną prezydenta Dudy. Podkreślił, że z prezydentem Singapuru do Polski przybędzie grupa przedsiębiorców.

W obecności prezydentów Polski i Singapuru podpisane zostaną dokumenty.

Szczerski poinformował, że będą to trzy memoranda polsko-singapurskie, m.in. o współpracy pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a singapurską Agencją ds. Nauki, Technologii i Badań.

Według szefa gabinetu prezydenta umożliwi ono współdziałanie polskich i singapurskich naukowców, badaczy w zakresie nowoczesnych technologii. Dodał, że singapurska agencja zajmuje się także projektami wdrożeniowymi.

„Przygotowując wizytę prezydenta Singapuru w Polsce byłem pod dużym wrażeniem krótkiej drogi między patentem, innowacją i wdrożeniem. To jest to, czego chcemy nauczyć się w Polsce” – dodał szef gabinetu prezydenta.

Kolejne memorandum zostanie podpisane między Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) a Singapurską Federacją Biznesu; dotyczy ono promowania polskich inwestycji i przedsiębiorców w Singapurze – powiedział Szczerski. Trzecie memorandum zostanie podpisane między Polską Agencją Inwestycji i Handlu a International Enterprise Singapore – instytucją wspierającą aktywność biznesową i gospodarczą firm singapurskich na świecie.

Podkreślił, że PAIH ma w Singapurze biuro handlowe.

„Będzie moment, by podyskutować o promocji polskich interesów gospodarczych w Azji poprzez Singapur” – dodał.

Prezydenci Polski i Singapuru wygłoszą oświadczenia dla mediów. Po południu wezmą udział w Polsko-Singapurskim Forum Biznesowym.

Wieczorem polska para prezydencka wyda oficjalny obiad na cześć prezydenta Singapuru i jego małżonki.

Prezydent Singapuru we wtorek spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Szczerski podkreślił, że Singapur jest na trzecim miejscu na świecie pod względem PKB per capita.

„Jest to jeden z największych w Azji odbiorców polskiego eksportu. To kraj niezwykle dynamiczny, jeśli chodzi o rozwój technologiczny, inwestycyjny, nowoczesne technologie, badania naukę” – dodał.

Zaznaczył, że to ważne, aby z krajem będącym jednym z centrów gospodarki azjatyckiej nawiązać także dobre polityczne, gospodarcze kontakty.

PAP/RIRM

drukuj