fot. twitter.com

Wadowice: burmistrz usunął z herbu miasta symbole papieskie

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski usunął z herbu miasta symbole związane ze św. Janem Pawłem II. Dotychczas przedstawiał on Orła Piastów Śląskich oraz basztę z blankami. Całość otaczały dodane przed ponad dwudziestoma laty klucze Piotrowe. 

Znany z antychrześcijańskich poglądów włodarz miasta usunął papieski symbol, a zmianę tłumaczył względami praktycznymi, nowoczesnością i poprawnością heraldyczną.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz w programie „Aktualności Dnia” na antenie Radia Maryja podkreślił, że burmistrz Wadowic chce zaistnieć poprzez skandaliczne czyny.

– To jest chęć zapisania się w dziejach miasta, a może nawet szerzej, na zasadzie czynu absurdalnie złego. Być może w ten sposób chce przejść jakoś do historii jako ten, który dokonał czynu absolutnie głupiego. Wiemy, że takie przykłady w historii były. Byli ludzie, którzy, powiedzmy, podpalali biblioteki, rujnowali dzieła sztuki, porywali się na coś, co jest wykwitem ludzkiego dobra, mądrości i rozsądku i w ten sposób próbowali się zapisać. Ale powiedzmy sobie szczerze: karty z historiami tych ludzi lądują potem w szambie – zauważył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Jeden z lokalnych radnych Prawa i Sprawiedliwości złożył do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka wniosek, by sprawą zajęła się działająca przy resorcie Komisja Heraldyczna.

Nowy herb został już wprowadzony przez burmistrza do obiegu. Koszty związane ze zmianą to ponad 30 tysięcy złotych.

RIRM

drukuj