Węgierski wiceminister ds. Kościołów i narodowości: Św. Jan Paweł II wiele uczynił dla wolności

Święty Jan Paweł II wiele uczynił dla wolności, która nadeszła wraz z transformacją ustrojową – oświadczył wiceminister ds. Kościołów i narodowości w kancelarii premiera Węgier Miklos Soltesz.

Wiceminister Miklos Soltesz, który przemawiał z okazji 25. rocznicy powstania Centrum Szkolnego im. św. Jana Pawła II w Budapeszcie, podkreślił, że przed zmianą ustrojową na Węgrzech istniało osiem szkół kościelnych, a niecałe 15 lat później nadeszła taka wolność, o jakiej ludzie nawet nie śmieli marzyć.

„Ogromną rolę odegrał w tym między innymi św. Jan Paweł II” – zaznaczył.

Wiceminister podkreślił, że zarówno Centrum Szkolne, jak i Węgry wiele zawdzięczają od zmiany ustrojowej Habsburgom.

Ze swej strony sponsor szkoły Michał Habsburg-Lotaryński powiedział, że gdy zgromadzenie Legion Chrystusa przejęło utrzymanie szkoły od benedyktynów, instytucja borykała się z poważnymi problemami finansowymi. Brakowało sal lekcyjnych i nie było boiska, ale udało się pozyskać sponsorów i zbudować placówce nową siedzibę.

W Centrum Szkolnym im. św. Jana Pawła II prowadzone są zajęcia dla przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl