Zakończył się VII kongres „Polska Wielki Projekt”

W Warszawie zakończyła się VII edycja kongresu „Polska Wielki Projekt”. W tym roku towarzyszyło mu hasło „Wolność – polski projekt dla Europy”.  W niedzielę z udziałem wicepremiera ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego odbył się panel dyskusyjny „Podmiotowość i modernizacja”.

Uczestnicy panelu przekonywali, że nowoczesność Polski musi być ufundowana na polskiej tradycji.

Minister kultury ocenił, że jedną z podstaw sporu, jaki mamy w Polsce, „jest kwestia zakresu suwerenności i stosunku do tego, co bywa nazywane modernizmem, nowoczesnością, postnowoczesnością”.

– Jest dylemat, że my jesteśmy stawiani pod ścianą jako ci, którzy jakoby przeciwstawiają się nowoczesności, modernizacji, jesteśmy zaściankiem. Cały ten język zmanipulowany jest stosowany do tego, żeby ustawiać przeciwnika. Ja się tu nie chcę tłumaczyć, że nie jesteśmy wielbłądami, bo jest oczywiste, że podmiotowość i suwerenność – a my się opowiadamy, oczywiście, za większym zakresem tej suwerenności i podmiotowości w debacie publicznej, kulturowe, politycznej – nie kłóci się z naszym pojęciem nowoczesności czy modernizmu – powiedział Piotr Gliński.

W trakcie kilkudniowego spotkania odbyły się panele dyskusyjne z udziałem ministrów oraz przedstawicieli świata nauki, gospodarki i kultury.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl