fot. PAP/Radek Pietruszka

Eksperci: Zbliżenie Polski z USA uderza w tandem niemiecko-rosyjski

Zbliżenie Polski ze Stanami Zjednoczonymi uderza w tandem niemiecko-rosyjski – zwracają uwagę eksperci ds. międzynarodowych. Nie milkną komentarze po zakończonej wizycie prezydenta Polski Andrzeja Dudy w USA. Rządy w Warszawie i Waszyngtonie jeszcze bardziej zacieśniły współpracę.

Przywódcy obu krajów podpisali deklarację ws. zwiększenia obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Zawarto też umowy o charakterze gospodarczym, m.in. na zakup dodatkowych ilości LNG.

Dr Lucyna Kulińska zauważa, że ta ściślejsza współpraca z Amerykanami uderza we wspólne interesy naszych zachodnich sąsiadów i Rosji.

To spektakularne zbliżenie z USA ma dla nas w obecnej sytuacji dość ważne znaczenie, ponieważ nie chodzi tu jedynie o Rosję. Chodzi o tandem Niemcy-Rosja. Niemcy coraz ściślej – poprzez np. układy rurociągowe czy inne deale – współpracują z Rosją. Rosja jest ogromnym rynkiem zbytu dla Niemiec, napędza gospodarkę niemiecką. Możemy tu mówić o wejście w tym przypadku w środek pośredniego elementu amerykańskiego, który te kleszczę troszkę rozsuwa – mówi dr Kulińska.

Wizyta prezydenta Polski w USA trwała blisko tydzień. Andrzej Duda obok spotkań z politykami przeprowadził także rozmowy z przedstawicielami amerykańskich firm.

Para prezydencka spotkała się także z Polonią. Niewykluczone, że przywódca Stanów Zjednoczonych Donald Trump we wrześniu odwiedzi Polskę.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl