fot. pixabay.com

Polska domaga się przyjęcia sankcji wobec Białorusi w związku z wyrokiem na A. Bialackiego

Polska domaga się natychmiastowego przyjęcia unijnych sankcji wobec Białorusi. Powodem są wyroki, jakie zapadły na Alesia Bialackiego oraz  innych opozycjonistów Białorusi.

Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, twórca Centrum Praw Człowieka Wiasna i laureat ubiegłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, został skazany przez sąd w Mińsku na karę 10 lat kolonii karnej. Trzej współpracownicy Bialackiego zostali skazani na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia.

– Mamy niestety do czynienia z reżimem totalitarnym, który jest okrutny, bezwzględny i właściwie Łukaszenka robi wszystko, żeby tę tożsamość białoruską zniszczyć, żeby patriotyzm białoruski wyplenić. To jest dążenie do rusyfikacji i swoistej sowietyzacji Białorusi – mówił prof. dr hab. Wojciech Polak, historyk, zastępca przewodniczącego kolegium IPN.

Polska domaga się natychmiastowego przyjęcia unijnych sankcji wobec Białorusi.

„Polska wraz z całym cywilizowanym światem będzie walczyć o uwolnienie Bialackiego, a także innych osób prześladowanych przez reżim Łukaszenki” – podkreślił Łukasz Jasina, rzecznik MSZ.

Uwolnienia białoruskich więźniów politycznych domaga się  ONZ.

– Niepokojące są arbitralne aresztowania i zatrzymania białoruskich obrońców praw człowieka na podstawie zarzutów o podłożu politycznym. Wysoki Komisarz wezwał do zaprzestania prześladowań obrońców praw człowieka i osób wyrażających odmienne poglądy oraz do uwolnienia wszystkich tych, którzy zostali arbitralnie zatrzymani lub skazani na różne kary pozbawienia wolności na podstawie zarzutów o podłożu politycznym – zaznaczyła Ravina Shamdasani, rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. 

Do uwolnienia Bialackiego wzywają także m.in. Stany Zjednoczone i Kanada.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl