fot. PAP/Jakub Kamiński

Polska i W. Brytania podpiszą traktat o współpracy ws. bezpieczeństwa

Polska i Wielka Brytania będą ściślej współpracować w dziedzinie bezpieczeństwa. Jak poinformowała kancelaria brytyjskiej premier Theresy May podczas wizyty w Warszawie podpisze traktat o współpracy w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa.

Umowa ureguluje kwestię wspólnych ćwiczeń, wymiany informacji i współpracy przemysłu zbrojeniowego. Dotychczas Wielka Brytania zawarła takie porozumienie tylko z Francją. Nowy dokument zastąpi istniejące memorandum polsko-brytyjskie z 1995 roku.

To jeszcze jeden dowód na rosnącą pozycję Polski – uważa poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Cieszy mnie, że Brytyjczycy w sposób ewidentny pokazują, że Polska jest liczącym się i ważnym partnerem w zakresie bezpieczeństwa europejskiego. Wielka Brytania jest państwem nuklearnym, czyli mocarstwem o zasięgu światowym. Jeżeli Wielka Brytania chce podpisać z Polską tak ważną współpracę, to świadczy to, że Polska ma ważne znaczenie dla polityki międzynarodowej i polityki europejskiej Wielkiej Brytanii. To bardzo mnie cieszy i potwierdza znaczenie właściwej polityki zagranicznej prowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości – mówi Michał Jach.

Podczas wizyty w Warszawie brytyjska premier ma także ogłosić przekazanie Polsce 5 milionów funtów na wsparcie walki z rosyjską dezinformacją.

Środki te mają trafić m.in. do białoruskojęzycznej telewizji Biełsat oraz wesprzeć polsko-brytyjskie projekty z zakresu komunikacji strategicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

RIRM

drukuj