Msza św. w intencji Czech, Polski, Słowacji i Węgier

Dwudniowe uroczystości ku czci świętego Wojciecha odbyły się w Watykanie i Rzymie. W sobotę przy grobie Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra Mszy św. w intencji Czech, Polski, Słowacji i Węgier przewodniczył emerytowany czeski prymas ksiądz kardynał Miloslav Vlk.

We Mszy św., zorganizowanej w związku z uroczystością świętego Wojciecha z inicjatywy czeskiej placówki dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej, uczestniczyli ambasadorowie krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Był ambasador RP Piotr Nowina-Konopka, Czech – Pavel Vosalik, Słowacji – Peter Sopko oraz Węgier – Eduard Habsburg-Lothringen.

W piątek z inicjatywy czterech ambasad odbył się koncert w rzymskiej bazylice świętego Szczepana, zbudowanej w V wieku.

Bazylika Santo Stefano Rotondo, jedna z najstarszych i najpiękniejszych w Wiecznym Mieście, została przejęta w XVI wieku przez węgierskich jezuitów. Między innymi z tego powodu jest uważana za węgierski kościół we włoskiej stolicy.

Podczas koncertu wykonany został hymn ku czci świętego Wojciecha skomponowany przez Jana Zasterę, który poprowadził orkiestrę Collegium Hortensis z miasta Cieplice w Czechach.

PAP/RIRM

drukuj