W Korea Płn. prawdopodobnie wystrzelono pocisk balistyczny woda-ziemia

Korea Północna dokonała w sobotę wystrzelenia z okrętu podwodnego najprawdopodobniej pocisku balistycznego (SLBM) – poinformowały władze wojskowe Korei Południowej. Pocisk balistyczny klasy woda-ziemia może przenosić głowice jądrowe.

Według południowokoreańskiego sztabu generalnego pocisk, który wystrzelono na wysokości miasta portowego Sinpo na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej, przeleciał ok. 30 km, co wg cytowanych źródeł świadczy o tym, że próba się nie powiodła, gdyż pocisk tego typu pokonuje co najmniej 300 km.

Pierwszej próby wystrzelenia pocisku z okrętu podwodnego Pjongjang dokonał w roku 2015; eksperci orzekli wówczas, że to wstępna faza rozwoju tego typu broni, która udoskonalona może jednak zagrozić sąsiadom Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej, a także USA.

Reuters pisze, że kolejne próby były poniżej oczekiwań Pjongjangu, a nagranie pokazujące odpalenie (w grudniu) pocisku balistycznego z okrętu podwodnego zostało sfałszowane.

Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Północnej. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia kolejny test z bronią nuklearną.

PAP/RIRM

drukuj