Kreml zaniepokojony informacjami Korei Płn. ws. bomby wodorowej

Rosyjskie władze są bardzo zaniepokojone doniesieniami o przeprowadzonej przez Koreę Północną próbie bomby wodorowej – poinformował dziś rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał, że prezydent Władimir Putin zarządził weryfikację tych informacji.

„Moskwa jest skrajnie zaniepokojona informacjami o teście bomby wodorowej przeprowadzonej przez Koreę Północną. (…) Prezydent Władimir Putin polecił sprawdzić odczyty ze wszystkich stacji pomiarowych, w tym z sejsmologicznych, a także przeanalizować sytuację na wypadek potwierdzenia informacji o pomyślnej próbie (z bronią wodorową)” – powiedział Pieskow cytowany przez agencję TASS.

Wcześniej tego dnia na doniesienia z Pjongjangu zareagowało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Uznało ono, że potwierdzenie doniesień o teście z bronią wodorową oznaczać będzie poważne pogwałcenie prawa międzynarodowego.

Takie działania mogą dalej prowadzić do zaostrzania sytuacji na Półwyspie Koreańskim, na którym już zresztą istnieje bardzo wysoki potencjał militarnej i politycznej konfrontacji – podkreśliła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Domniemaną próbę z bronią wodorową potępiły m.in. Stany Zjednoczone, UE, Chiny, Japonia czy Korea Południowa.

Przeprowadzenie próbnego wybuchu niewielkiej bomby wodorowej potwierdziły oficjalnie władze Korei Północnej. Wybuch spowodował wstrząs o sile 5,1 st. w skali Richtera. Odnotowały go obserwatoria sejsmologiczne w USA, Japonii, Chinach i Korei Południowej. Aby sprawdzić te informacje, w kierunku poligonu, gdzie przeprowadzono test, władze Japonii wysłały samoloty zwiadowcze dla zbadania radiacji.

Ostatnia próba nuklearna Korei Północnej ma być tematem specjalnego posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zapowiedziano na środę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl