ONZ zaaprobowała surowe sankcje wobec Korei Północnej

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję zaostrzającą sankcje wobec Korei Północnej. Działania zostały podjęte w związku z testem bomby wodorowej przeprowadzonym przez Pjongjang 6 stycznia br.

Rezolucja przewiduje między innymi zastosowanie po raz pierwszy systematycznych kontroli towarów pochodzących z Korei Północnej lub eksportowanych do tego kraju. Ponadto, przedstawiciele handlowi Pjongjangu w Syrii, Iranie i Wietnamie znaleźli się wśród 16 osób oraz 12 podmiotów prawnych objętych sankcjami ONZ.

Projekt tej rezolucji Stany Zjednoczone przedłożyły w czwartek, a przedstawiła go stała przedstawicielka USA w ONZ – ambasador Samantha Power.

Zaostrzenie sankcji to „zdecydowany sygnał” wysłany Korei Północnej – skomentował tę decyzję prezydent USA Barack Obama.

„Dzisiaj wspólnota międzynarodowa mówiąc jednym głosem wysłała Pjongjangowi prosty komunikat: Korea Północna musi zarzucić te niebezpieczne programy (nuklearne) i znaleźć lepszą ścieżkę rozwoju dla swego narodu” – głosi oświadczenie prezydenta.

Według pierwotnych ustaleń głosowanie nad rezolucją miało odbyć się we wtorek, ale zostało przełożone na wniosek Moskwy. „Rosja potrzebuje więcej czasu na analizę projektu rezolucji” – poinformowały we wtorek źródła dyplomatyczne w ONZ.

Tekst projektu uzgodniono z Chinami, głównym sojusznikiem Pjongjangu. Jednak Chiny ostro i zdecydowanie potępiły ostatnie próby z bronią nuklearną i pociskami balistycznymi dokonane przez Pjongjang. Zdaniem analityków może to zapowiadać zmianę polityki Pekinu wobec nieprzewidywalnego sąsiada.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ jest reakcją na przeprowadzony 6 stycznia przez Koreę Północną próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków. Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl