Szef MSZ poprowadzi dziś briefing RB ONZ ws. sytuacji na Ukrainie

W Nowym Jorku szef MSZ Jacek Czaputowicz poprowadzi dziś zainicjowany m.in. przez Polskę briefing Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcony sytuacji na Ukrainie; spotka się także z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe resortu dyplomacji.

Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. 1 maja rozpoczęło się miesięczne rotacyjne przewodnictwo Polski w Radzie. Po raz kolejny Polska obejmie prezydencję w Radzie w drugiej połowie 2019 r.

Według zapowiedzi biura prasowego MSZ podczas zainicjowanego m.in. przez Polskę briefingu RB ONZ na temat sytuacji na Ukrainie Czaputowicz wygłosi przemówienie w imieniu Polski, w którym „poruszy między innymi kwestie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego jako kluczowego wyzwania dla systemu bezpieczeństwa europejskiego i ładu światowego opartego na poszanowaniu zasad prawa międzynarodowego”.

Jak zaznaczono, tego samego dnia szef polskiej dyplomacji spotka się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Pawło Klimkinem.

Resort spraw zagranicznych podkreślił, że będzie to druga wizyta Czaputowicza w Nowym Jorku w ramach majowej prezydencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. 22 maja szef MSZ przewodniczył debacie Rady Bezpieczeństwa RB ONZ poświęconej ochronie ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych.

PAP/RIRM

drukuj