Szef MSZ szuka nowych rynków zbytu

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna udaje się do Turcji szukać nowych rynków zbytu. Ministrowi będą towarzyszyli: szef resortu rolnictwa Marek Sawicki oraz około 150 przedstawicieli biznesu.

Katarzyna Kacperczyk, wiceminister spraw zagranicznych, powiedziała, że to może być nowe otwarcie gospodarcze. Wymiana handlowa z Turcją wynosi obecnie ok. 5 mld dol.

Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców przyznaje, że Turcja jest dużym rynkiem. Jak mówi, wizyta w tym państwie ministra Grzegorza Schetyny pokazuje wewnętrzną walkę pomiędzy resortami  gospodarki a spraw zagranicznych o to, kto ma promować nasz kraj.

– Polska ma dość osobliwy sposób promocji zagranicznej. Zajmuje się tym instytucja, która nie ma do tego żadnych struktur. Na świecie zajmują się tym ambasady i MSZ, a nas, z jakichś powodów, zajmuje się tym ministerstwo gospodarki, które ma pieniądze wyłącznie na etaty, przeloty i mieszkania, i na nic więcej. To jest dziwnie. MSZ od lat próbuje zmienić tę sytuację, ale bez skutku. Schetyna chyba przystąpił do bardziej ofensywnych działań, ale nie wiem czy uporządkuje tę sytuację – powiedział Cezary Kaźmierczak.

Polska zajmuje 18. pozycję wśród tureckich partnerów w imporcie oraz 21 miejsce dla tureckiego kierunku eksportu w 2013 r. – wynika z danych polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wymiana handlowa Polski z Turcją, w ciągu ostatnich dwóch lat, dynamicznie rośnie i wykazuje nadwyżkę po stronie Polski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl