fot. pl.wikipedia.org

MSZ: wiceminister Joanna Wronecka z trzydniową wizytą w Etiopii

Podsekretarz stanu w MSZ wzięła udział w Szczycie Unii Afrykańskiej w Addis Abebie oraz odbyła szereg spotkań w ramach kampanii promującej kandydaturę Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ – informuje MSZ.

„Bardzo cieszę się z rozwoju naszej współpracy dwustronnej, zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Etiopia jest naszym kluczowym partnerem w Afryce Subsaharyjskiej.” – powiedziała wiceminister Joanna Wronecka podczas poniedziałkowego spotkania z Ministrem Spraw Zagranicznych Etiopii Workneh Gebeyehu.

„Wierzę, że nasze regularne kontakty polityczne i rosnąca obecność polskich firm w Etiopii pozwolą wykorzystać ogromny potencjał współpracy między oboma krajami.” – dodała podsekretarz stanu.

Spotkanie poświęcone było perspektywom rozwoju relacji dwustronnych, stanowiło także okazję do rozmów o współpracy wielostronnej, w tym na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. W programie wizyty w Addis Abebie uwzględniono ponadto prezentację systemu informatycznego firmy Asseco Polska, wdrażanego we współpracy z etiopską Agencją Ochrony Informacji oraz wizytację polskiego projektu rozwojowego obejmującego instalację paneli słonecznych w szkole podstawowej prowadzonej przez polskie misjonarki w miejscowości Alemtena.

W czasie trzydniowej wizyty w Etiopii (28-30 stycznia) wiceminister Joanna Wronecka wzięła również udział w Szczycie Unii Afrykańskiej. Przy okazji szczytu odbyła liczne spotkania dwustronne m. in. z ministrami spraw zagranicznych Angoli, Ghany, Gwinei Równikowej, Lesotho, Namibii, Nigru, Somalii, Swazilandu, Tanzanii, Zambii oraz Zimbabwe. Obok współpracy dwustronnej rozmowy poświęcone były promocji kandydatury Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Rosnąca obecność Polski na afrykańskich forach wielostronnych oraz zainteresowanie wyzwaniami związanymi z integracją kontynentu, spotkały się z uznaniem ze strony afrykańskich partnerów sygnalizujących zainteresowanie bliższą współpracą z Polską.

PAP/RIRM

drukuj