Ołeksandr Turczynow przyjedzie do Polski

W poniedziałek z dwudniową wizytą przyjeżdża do Polski sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Ma go przyjąć prezydent Bronisław Komorowski, spotka się także z wicepremierem, ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem i szefem MSZ Grzegorzem Schetyną.

Głównym tematem rozmów w Warszawie będzie współpraca dwustronna w sferze bezpieczeństwa. Pierwszego dnia wizyty planowane jest podpisanie protokołu o współpracy między BBN i Aparatem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Od lutego do czerwca ub. r. Turczynow pełnił obowiązki prezydenta Ukrainy, w grudniu został powołany na stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

We wrześniu na szczycie NATO w Newport Polska zadeklarowała wkład do funduszu powierniczego, który ma umożliwić m.in. reformę ukraińskiej armii. O technicznych aspektach modernizacji sił zbrojnych rozmawiali pod koniec roku w Warszawie przedstawiciele ministerstw obrony obu państw. Trwają przygotowania do powołania wspólnej polsko-litewsko-ukraińskiej brygady.

PAP

drukuj