fot. PAP

NIK ma zastrzeżenia do MSZ ws. projektów dla Polonii

W konkursach na projekty dla Polaków za granicą faworyzowano znajomych – wynika z kontroli NIK. To kolejne nieprawidłowości ujawnione przez Izbę w resorcie kierowanym przez Radosława Sikorskiego.

Chodzi o udzielanie w 2013 r. dotacji organizacjom pozarządowym współpracującym z Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą. MSZ wydało na to w sumie 58 mln zł.s

Kontrolerzy zaznaczają, że MSZ nie zapewniło pełnej przejrzystości i jednolitości postępowania konkursowego.

– Dopuszczono do prac nad ocenami członka komisji, który zadeklarował konflikt interesów. Stosowano przy wyborze niektórych ofert dofinansowania dwuetapową ocenę merytoryczną, 54 oferty zyskały w ten sposób dodatkowe punkty. NIK uznaje, że było to naruszenie zasad uczciwej konkurencji. Zaakceptowano błędy w kosztorysach 3 z 53 umów, które kontrolowaliśmy i w niepełny sposób dokumentowano wszystkie czynności związane z oceną ofert tak, że trudno byłoby odtworzyć przebieg konkursu – mówi Paweł Biedziak, rzecznik Izby.

Warto przypomnieć, że wcześniej udziałem MSZ-u była afera z przetargiem na obsługę polskiej prezydencji w UE o wartości kilkudziesięciu mln zł, a także zakup luksusowych mebli, których nie wykorzystano.

RIRM

drukuj