fot. https://twitter.com/NIKgovPL

NIK opublikował raport ws. funkcjonowania programu „Za życiem”

Najwyższa Izba Kontroli opublikował raport ws. funkcjonowania programu „Za życiem”. Izba oceniła, że wsparcie dla rodzin osób niepełnosprawnych było realizowane jedynie w niewielkim zakresie.

Według kontrolerów w latach 2017-2020 żadna instytucja nie dysponowała pełnymi danymi dotyczącymi liczby i miejsca zamieszkania osób uprawnionych do pomocy.

Ponadto w Polsce działało jedynie 6 ośrodków neonatologiczno-pediatrycznych (zamiast planowanych 30 ośrodków). Negatywnie wypadła również ocena pracy asystentów rodzin. Według NIK nie osiągnięto tu żadnego z zakładanych celów.

Niezadowolenie z wyników kontroli wyraził przewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny, wiceminister rozwoju Piotr Uściński. Wskazał jednak, że rząd przygotowuje już poprawki w tym zakresie.

– Przykro nam, że tak to wygląda. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie program „Za życiem” zostanie skorygowany i kolejna ocena NIK wypadnie lepiej. Warto, abyśmy znowelizowali ustawę w oparciu o wyrok Trybunału Konstytucyjnego sprzed roku. Chodzi o otoczenie troską dziecka-pacjenta, kiedy jest jeszcze w łonie matki, gdy jest chore, o zapewnienie wparcia przed porodem i wsparcia okołoporodowego. Nie możemy zapominać o dzieciach niepełnosprawnych, które wychowują się w rodzinach. Rozwiązania „są na stole”. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowywało przez cały rok rozwiązania i warto, aby trafiły one do Sejmu, abyśmy mogli je później uchwalić – mówił Piotr Uściński.

Projekt nowelizacji ustawy „Za życiem” zakłada m.in. powstanie hospicjów perinatalnych w każdym województwie oraz osobne pokoje w szpitalach dla kobiet w ciąży, u których stwierdzono wadę rozwojową dziecka.

To także podwyższenie jednorazowego świadczenia wypłacanego przy porodzie dziecka z niepełnosprawnością.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl