NIK negatywnie o decyzji cyfryzacji publicznego radia

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła decyzję o uruchomieniu cyfrowej emisji programów radia publicznego. Z kontroli wynika, że zabrakło m.in. precyzyjnych terminów i jasno określonych źródeł finansowania cyfryzacji.

Pierwsza faza wdrożenia – jak podkreśla Izba – nie przyniosła sukcesu w wymiarze społecznym. Słuchalność wyspecjalizowanych programów radiowych była bliska zeru.

Kontrolą objęto spółki radiofonii publicznej: Polskie Radio, RDC i Radio Katowice w latach 2012-2015. Izba alarmuje, że część stacji nadaje programy jednocześnie w analogowej i cyfrowej technologii, ponosząc podwójne koszty.

NIK zaleca stworzenie narodowej strategii cyfryzacji mówi jej prezes Krzysztof Kwiatkowski.

– Precyzyjne określenie warunków cyfryzacji, terminów jej wdrażania i źródeł finansowania jest szczególnie istotne dla rozwoju rynków nadawców – publicznych i prywatnych. Jest to także ważne dla słuchaczy, którzy będą podejmować decyzje o zakupie nowych radioodbiorników. Kluczowym czynnikiem decydującym o powodzeniu i przebiegu cyfryzacji radia w Polsce będzie stworzenie takiego dokumentu, który precyzyjnie określi m.in. stopień zaangażowania państwa w proces cyfryzacji, przewidywany termin i warunki wyłączenia emisji analogowej oraz wskaże źródła finansowania – wskazuje Krzysztof Kwiatkowski.

Izba zwróciła uwagę, że jednym z warunków powodzenia cyfryzacji będzie cenowa dostępność nowoczesnych odbiorników radiowych. NIK wnioskuje do premier o pilne podjęcie wraz z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji prac nad przygotowaniem i przyjęciem narodowej strategii cyfryzacji radia w Polsce.

 

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl