fot. https://twitter.com/Lubuska_Policja

Raport NIK w sprawie stosowania środków przymusu bezpośredniego przez policję

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport na temat stosowania przez policję środków przymusu bezpośredniego. Z dokumentu wynika, że policja była przygotowana do zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa publicznego.

Środki przymusu to m.in. siła fizyczna stosowana przez funkcjonariusza, broń palna, służbowa pałka czy zakładanie kajdanek na ręce. Z raportu NIK wynika, że policja była przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego właśnie w ten sposób.

– W większości zbadanych przypadków prawidłowo realizowała swoje zadania w tym zakresie. NIK zwraca jednak uwagę na wysoki odsetek zatrzymań dokonanych w czasie zabezpieczenia gromadzeń. W ocenie sądów było to aż 30 procent – powiedział Marian Banaś, prezes NIK.

Szczególnie niepokojące – jak dodał prezes NIK – są przypadki  śmierci, które miały miejsce w trakcie interwencji policyjnych lub tuż po ich zakończeniu.

– Zdarzenia te co prawda miały charakter incydentalny w stosunku do ogólnej liczby interwencji, jednak każde z nich wymaga szczegółowego wyjaśnienia oraz wyciagnięcia wniosków, które pozwolą zapobiegać takim tragicznym wypadkom – zaakcentował Marian Banaś.

W raporcie Najwyższej Izby Kontroli wskazano też na braki w wyposażeniu w sprzęt.

– Problemy zidentyfikowane w trakcie kontroli, m.in. w systemie szkolenia, braki w wyposażeniu, a także ograniczone wykorzystanie kamer rejestrujących przebieg interwencji, miały negatywny wpływ na sposób wykonywania przez policję zadań w tym zakresie – mówił prezes NIK.

Podczas pandemii jeszcze bardziej ograniczono liczbę godzin szkolenia. Z raportu Izby wynika, że „co dziesiąty policjant, który został zgłoszony do przeszkolenia z przymusu bezpośredniego, faktycznie wziął w nim udział”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl