(fot. PAP)

Podwoi się liczba fotoradarów

Już wkrótce na drogach stanie więcej fotoradarów. Główny Inspektorat Transportu Drogowego zamówił 300 nowych radarów. Będą pracować całą dobę w najbardziej niebezpiecznych punktach dróg. Inspektorat przeznaczył na nie ponad 66 mln zł.

Po pięciu miesiącach do budżetu państwa z mandatów kierowców trafiło 6 mln zł. Jak zauważa prof. ekonomii Artur Śliwiński w sektorze publicznym wszelkie opłaty takie jak opłaty parkingowe na miejscach publicznych jak również opłaty karne związane z przestrzeganiem przepisów drogowych i inne opłaty nie mają charakteru dochodowego. Powinny mieć jedynie charakter regulacyjny. Powinny służyć do realizowania przyjętych celów publicznych. Ten fiskalizm wydaje się być rzeczą złą bo komercjalizuje funkcjonowanie służb publicznych.


Pobierz Pobierz

Fotoradary mają przyczynić się do bezpieczeństwa na drogach. Według danych Komisji Europejskiej w zeszłym roku Polska zajęła pierwsze miejsce w Unii  pod względem liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Jak dodaje Artur Śliwiński,  jest to rozwiązanie cząstkowe: „Na  bezpieczeństwo drogowe składa się wile czynników między innymi stan dróg w Polsce, który jest jednym z najgorszych w Europie jak  i stan techniczny pojazdów. Proponowane zmiany nie rozwiążą problemu, gdyż jest to rozwiązanie cząstkowe. Na kondycje bezpieczeństwa drogowego warto by było spojrzeć z szerszej perspektywy.”


Pobierz Pobierz

drukuj