fot. flickr.com

Sejmowa komisja rozpatrzy wnioski o uchylenie immunitetu szefa NIK

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej rozpatrzy dziś w Sejmie wnioski o uchylenie prezesowi Najwyższej Izby Kontroli immunitetu oraz o postawienie go przed Trybunał Stanu.

Krzysztof Kwiatkowski usłyszał zarzuty dotyczące ustawania konkursów na szefów delegatur Izby.

Krakowska prokuratura zwróciła się do marszałka Sejmu o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Prof. Krystyna Pawłowicz z sejmowej komisji odpowiedzialności powiedziała, że z przedstawionych posłom ekspertyz wynika, że Sejm nie może uchylić immunitetu szefowi NIK-u. Kwiatkowski może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, jednak tylko w trybie postawienia przed Trybunałem Stanu za naruszenie ustaw i Konstytucji.

– Prezes banku, ministrowie, prezydent, premier i tak dalej – a jest wskazany między nimi prezes NIK-u – to osoby, które za naruszenie ustaw lub Konstytucji odpowiadają przed Trybunałem Stanu, a nie przed sądami powszechnymi. Prokurator nie może więc wszcząć postępowania i nie może wnieść do sądu o uchylenie immunitetu. Takie są ekspertyzy. Dziś na ostatnim posiedzeniu będziemy się na ten temat wypowiadać – podkreśliła prof. Krystyna Pawłowicz.

Sprawa pociągnięcia Kwiatkowskiego do odpowiedzialności konstytucyjnej będzie omawiana na zamkniętym posiedzeniu komisji. Zgodnie z ustawą, jeśli marszałek Sejmu nada bieg wnioskowi wstępnemu o postawienie przed Trybunałem Stanu, to nawet po zakończeniu kadencji sprawa toczy się dalej w Sejmie następnej kadencji.

Na początku ubiegłego tygodnia prezes Najwyższej Izby Kontroli powrócił do wykonywania swoich obowiązków. Utrzymuje, że jest niewinny.

RIRM

drukuj