Szef MSZ: przyszłość UE i bezpieczeństwo wśród tematów narady ambasadorów RP

Bezpieczeństwo, przyszłość UE w kontekście m.in. Brexitu, migracji i terroryzmu, a także zmiany w dyrektywie dot. pracowników delegowanych – to niektóre tematy rozpoczętej dziś narady ambasadorów RP w Warszawie. Mówił o nich szef MSZ Witold Waszczykowski.

Narada ambasadorów potrwa do piątku. Wśród gości zagranicznych jest m.in. szef MSZ sprawującej obecnie prezydencji w UE Estonii, Sven Mikser.

Witold Waszczykowski poinformował na konferencji prasowej, że tematem narady będą m.in. obecne wyzwania stojące przed UE, z którymi musi mierzyć się także prezydencja estońska.

„Unia Europejska przeżywa w tej chwili trudne problemy, zarówno wewnętrzne, spowodowane chociażby Brexitem, koniecznością reformy, ale stoją (przed UE) również wyzwania zewnętrzne – to wielkie emigracje, terroryzm, to konflikty, które otaczają Europę” – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Jak zauważył, przyszłość Unii to też kwestia reformy rynku wewnętrznego, rynku cyfrowego oraz regulacji, które – jak mówił – chcą wprowadzić niektóre państwa członkowskie. W tym kontekście wspomniał o forsowanych przez Francję zmianach w unijnej dyrektywie dotyczącej pracowników delegowanych.

„To są trudne kwestie. Jesteśmy gotowi poprzez współpracę, poprzez kompromis szukać ich rozwiązania. My, ze strony polskiej tu, w Warszawie apelujemy do naszych partnerów w Unii Europejskiej, aby odejść z takiego polityczno-ideologicznego kursu rozmowy o tych kwestiach i wrócić do rozmów eksperckich, szczegółowych, technicznych, bo wiele rzeczy można rozwiązać po prostu poprzez dialog techniczny” – podkreślił Witold Waszczykowski.

Jak dodał, spraw tych nie rozwiążemy, jeżeli „będziemy używać języka ideologicznego, politycznego, który prowadzi czasem do zatrzymania rozwiązywania tych problemów”.

Tematem narady będą też problemy dotyczące bezpieczeństwa.

PAP/RIRM

drukuj