Wicepremier Włoch: Dosyć gróźb i obelg ze strony UE ws. budżetu

„Dosyć gróźb i obelg ze strony Unii” – tak włoski wicepremier, szef MSW Matteo Salvini skomentował słowa szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera, który wezwał rząd w Rzymie, by nie przyjmował obciążonego wysokim deficytem budżetu na przyszły rok.

Jeśli rząd Włoch „będzie nadal chciał specjalnego traktowania, to będzie to koniec euro” – stwierdził Jean-Claude Juncker odnosząc się do planu budżetu, przewidującego deficyt na poziomie 2,4 procent PKB, czyli wyższy niż uzgodniony przez poprzedni rząd i sugerowany przez instytucje europejskie.

Przewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił, że nie chce, by po kryzysie w Grecji Unia musiała radzić sobie z nowym – we Włoszech.

Odnosząc się do tych słów Matteo Salvini oświadczył: „We Włoszech nikt nie słucha gróźb Junckera, który asocjuje teraz nasz kraj z Grecją”.

Chcemy pracować, by odpowiedzieć na potrzeby naszych obywateli. Prawo do pracy, do bezpieczeństwa i zdrowia są priorytetem rządu, a my będziemy szli do końca; stawimy czoła tym, którzy tęsknią za przestraszonymi Włochami, które wyprzedają firmy i swą przyszłość” – podkreślił Matteo Salvini.

Nie powstrzymają nas. Dosyć gróźb i obelg ze strony Unii. Włochy są państwem suwerennym” – stwierdził lider Ligi.

Wypowiedź Junckera skomentował też minister finansów Giovanni Tria, który zapewnił: „Nie będzie żadnego końca euro”.

2,4 procent deficytu – dodał – „nie odpowiada dokładnie niektórym europejskim regułom, ale stanowi to część normalnej dynamiki”.

To zawsze działo się w wielu krajach w ostatnich dekadach. Jeśli się rozejrzeć, to bardzo mało jest tych krajów, które dostosowują się do wszystkich reguł europejskich. To nie znaczy, że nie należy starać się , by je szanować, ale są sytuacje ekonomiczne, w których trzeba dokonać oceny” – mówił Giovanni Tria, cytowany przez włoskie media.

Pierwszy budżet, opracowany przez rząd Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd zakłada, że deficyt przez trzy najbliższe lata wyniesie 2,4 proc. PKB i będzie trzykrotnie większy niż cel, jaki wyznaczały sobie poprzednie gabinety. Ponadto rząd Giuseppe Contego zapowiedział wprowadzenie dochodu podstawowego dla najuboższych, na co planuje wydać 10 miliardów euro rocznie.

Dziennik „La Repubblica” pisze we wtorek, że trwa „otwarty konflikt między UE a Rzymem” wokół budżetu. Zwraca również uwagę na obawy międzynarodowych rynków przed skutkami polityki budżetowej Włoch.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl