fot. PAP/EPA

Bruksela: premier Szydło zadowolona po szczycie UE – Turcja

Jest porozumienie na linii Rada Europejska – Turcja. Ustalono wspólny plan działania dotyczący współpracy UE z tym krajem. Turcja ma przyjmować z powrotem nielegalnych migrantów, którzy będą podróżować na greckie wyspy (koszty z UE).

Na szczycie zdecydowano przyspieszyć też wypłatę 3 mld euro na pomoc uchodźcom w Turcji oraz poruszono kwestię uruchomienia drugiego funduszu. Dla premier Beaty Szydło najważniejsze jest to, że w uzgodnionym wspólnym komunikacie jest zgłoszona przez nią poprawka, która mówi o tym, że „nie będzie żadnych dodatkowych (ponad te, które już były ustalone) zobowiązań państw członkowskich w zakresie relokacji i przesiedleń.

Dla mnie to jest najważniejsze – poinformowała premier Beata Szydło po zakończonym szczycie w Brukseli.

Poza tym mamy to, o czym rząd PiS mówi od dawna – trzeba rozwiązywać problem uchodźców poza granicami UE. Turcja jest potrzebna UE i mam nadzieję, że zrobiliśmy duży krok, aby problem uchodźców rozwiązywać na terenie Turcji – mówiła premier Szydło.

Wyraziła też nadzieję na to, że strefa Schengen będzie niedługo funkcjonowała w normalny sposób, a dyskutowane na szczycie w Brukseli decyzje przyczynią się do tego.

Pomimo, że szczyt trwał długo, a prowadzone negocjacje nie były łatwe, to w ocenie polskiej premier przyniosły one korzyści z punktu widzenia bezpieczeństwa polskich obywateli i przyszłości UE. Jeśli (ustalenia) zostaną dotrzymane, zrobiono duży krok w kierunku rozwiązania problemu migracyjnego w Europie.

Jesteśmy gotowi do tego, aby chronić granice zewnętrzne UE. Zadeklarowaliśmy udział polskich pograniczników, polskich policjantów i oczywiście również sprzęt. Z naszej strony jest otwartość, także jeśli chodzi o niesienie pomocy humanitarnej i partycypowanie w kosztach na rzecz tych, którzy tej pomocy potrzebują – powiedziała na zakończenie premier Szydło.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj