fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Z. Ziobro: TK zbiera się wbrew zapisom ustawy

Ustawy podpisane przez Prezydenta RP obowiązują wszystkich, w tym sędziów Trybunału Konstytucyjnego – przypomina minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

W piśmie do TK przedstawił on swoje stanowisko dotyczące rozprawy w sprawie ustawy o Trybunale autorstwa PiS-u. Ma się ona rozpocząć dziś o godz. 09.00. Do badania ustawy wyznaczono dwunastu sędziów.

Zbigniew Ziobro napisał m.in., że zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą, sprawa powinna być rozpoznana w pełnym składzie liczącym trzynastu sędziów. Podkreślił, że wyznaczenie składu orzekającego z pogwałceniem ustawy jest naruszeniem zasady legalizmu.

W związku z tym, jak wskazuje prokurator generalny Zbigniew Ziobro, tekst orzeczenia TK zawierający istotne błędy lub pochodzący od niewłaściwego składu nie może być publikowany do czasu usunięcia wad.

Konstytucja bardzo wyraźnie mówi, że Trybunał działa na podstawie ustawy. Jeżeli Trybunał zbiera się wbrew zapisom ustawy, to łamie nie tylko ustawę, ale też i konstytucję, której ma strzec. W tej sytuacji trudno uznać, że ten ,,wyrok”, który zapadnie, jest ,,wyrokiem” Trybunału Konstytucyjnego. To jest jakieś spotkanie grupy dwunastu sędziów, którzy nie stanowią sądu konstytucyjnego w rozumieniu polskiej konstytucji i ustawy, więc wyrażam też moją opinię. Nie wydaje mi się, aby strona rządowa czy polski Parlament mógł uznać tego rodzaju zdarzenie za wypowiedź Trybunału Konstytucyjnego – mówi Zbigniew Ziobro.

Wczoraj minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył wniosek o odroczenie posiedzenia TK o czternaście dni. Biuro TK podało, że wniosek zostanie rozpoznany na dzisiejszej rozprawie.

RIRM

drukuj