fot. flickr.com

Bruksela: Trwa spotkanie przygotowujące do grudniowego szczytu UE

W Brukseli odbywa się dziś spotkanie unijnych ministrów ds. europejskich. Stanowi ono przygotowanie do grudniowego szczytu Unii Europejskiej. Polskiej delegacji przewodniczy wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Konrad Szymański.

Ministrowie w formacie 27 państw – bez Wielkiej Brytanii – omawiają stan zaawansowania negocjacji w sprawie Brexitu.

Mają też głosować nad przeniesieniem dwóch agencji UE mieszczących się obecnie w Wielkiej Brytanii: Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego.

Minister Konrad Szymański zaznaczył w tym kontekście, że Polska dobrze wykorzystała okazję by zaprezentować Warszawę.

– Jako miasto, które się rozwija, miasto międzynarodowe, które już dzisiaj dobrze pełni rolę gospodarza instytucji międzynarodowych. Paradoksem całej tej sytuacji z agencjami jest fakt, że właśnie z sukcesem dokończyliśmy pracę nad wytyczaniem przyszłości – w naszym przekonaniu najważniejszej – a niebawem największej agencji unijnej, jaką jest Frontex. Jutro nastąpi uroczyste podpisanie umowy między Polską a komisją ws. przyszłości agencji Frontex – ta agencja, zgodnie z naszymi intencjami, ma do roku 2020 zatrudnić nawet i tysiąc osób – to będzie największy przyrost, jeżeli chodzi o skalę agencji – powiedział Konrad Szymański.

Wiceszef MSZ zwrócił uwagę na fakt, że umiejscowienie siedziby Frontexu w Polsce paradoksalnie może stać się przeszkodą do umieszczenia siedziby innej unijnej agencji w naszym kraju.

RIRM

drukuj