(fot.PAP/EPA)

Osobny budżet dla krajów strefy euro

Propozycja osobnego budżetu dla krajów strefy euro będzie przedmiotem rozpoczynającego się w Brukseli szczytu Unii Europejskiej. Projekt przedłożył przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompay.

Herman Van Rompay zapowiedział, że jego propozycje zawarte w raporcie pt. „W kierunku rzeczywistej unii walutowej” mają być przedmiotem decyzji dopiero na szczycie Unii Europejskiej w grudniu. Teraz przywódcy mają je przedyskutować.

„To bardzo groźne rozwiązanie z punktu widzenia krajów spoza strefy euro w tym Polski” – powiedział poseł i ekonomista Zbigniew Kuźmiuk.

 

– Nie jest do końca jasne, czy środki w tym budżecie będą wydzielone z dotychczasowego budżetu Unii Europejskiej. Prasa zagraniczna pisze, że byłaby to mniej więcej kwota 20 mld euro rocznie, a więc byłaby to jedna szósta tego dotychczasowego budżetu. To oznacza pomniejszenie środków na wszystkie kraje członkowskie, a w szczególności na te, do których kierowane są spore pieniądze w ramach polityki regionalnej. Czyli gdyby ten budżet utworzono, to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że środki dla Polski w perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020 byłyby znacznie mniejsze niż sądziliśmy – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista.

Ponadto utworzenie dodatkowego budżetu ma być podstawą do emisji euro obligacji, czyli nowego instrumentu dłużnego dla krajów strefy euro.

 

– Gdyby tak właśnie było oznaczałoby to, że na rynek dłużny wchodzi nowy instrument, który będzie miał stosunkowo niewysoką rentowość i wszystkie kraje, które nie mogą się nim posłużyć znacznie trudniej pożyczałyby pieniądze. Doskonale wiemy, że jest rzeczą niesłychanie ważną dla naszego, sięgającego prawie 900 mld zł długu, pozyskiwanie pieniędzy na jego finansowanie – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Szczyt Unii Europejskiej odbędzie w formule 27 przywódców państw i rządów z całej UE.

Wypowiedź posła Zbigniewa Kuźmiuka:

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj