Z. Ziobro: Sukces przepisów o konfiskacie rozszerzonej to setki milionów złotych przejętych od grup przestępczych

Sukces przepisów o konfiskacie rozszerzonej jest mierzony setkami milionów złotych przejętych od zorganizowanych grup przestępczych – powiedział Zbigniew Ziobro. Szef resortu sprawiedliwości na konferencji przedstawił rezultaty obowiązującej od kilku miesięcy w Polsce instytucji tzw. konfiskaty rozszerzonej.

Groźni przestępcy są pozbawiani nienależytego zysku oraz możliwości kontynuowania działalności przestępczej w oparciu o nielegalnie, w sposób kryminalny zdobyty majątek – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.

Działanie przepisów przedkłada się na olbrzymie sumy zabezpieczone w związku z prowadzonymi postępowaniami.

– Jeśli popatrzymy na podsumowanie półrocza roku 2012, jeśli chodzi o ilość zabezpieczonego majątku – w związku z działaniem prokuratury – odebranego przestępcom, to była to kwota ok. 100 mln złotych. Natomiast w bieżącym półroczu roku 2017, a więc w roku, za który ponosimy odpowiedzialność, jeśli chodzi o działania prokuratury, suma ta wynosi 0,5 mld złotych, ta liczba pokazuje, że na przestrzeni tego czasu pięciokrotnie zwiększyła się kwota majątku zabezpieczonego w związku z prowadzonymi postępowaniami, co ma swoje bardzo wymierne korzyści dla państwa i ma swoje bardzo negatywne skutki dla przestępców. To się wzięło właśnie z naszej determinacji, aby nie tylko wsadzać do więzień przestępców, ale też odebrać im to, co w sposób nielegalny, bezprawny, kryminalny, zarobili – powiedział Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości dodał, że od marca ubiegłego roku do dziś udało się zabezpieczyć mienie wartości 1 mld zł.

„To też jest suma, której wcześniej prokuratura nie była w stanie wykazać w ramach prowadzonej przez siebie działalności” – powiedział szef resortu sprawiedliwości.

Przepisy o konfiskacie rozszerzonej obowiązują od kwietnia bieżącego roku.

Przygotowana w resorcie sprawiedliwości zmiana ma uderzyć „w oszustów gospodarczych działających wbrew zasadom uczciwej konkurencji” oraz „uniemożliwić czerpanie korzyści z nielegalnie zdobytych majątków”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl