PAP/Rafał Guz

MS przedstawiło założenia reformy sądów powszechnych

Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, zaprezentował założenia reformy sądownictwa. Sądy powszechne zostaną podzielone na dwa szczeble. Będzie mniej biurokracji i kilka ułatwień dla obywateli.

Najważniejsza zmiana w systemie sądownictwa to redukcja poziomów sądów powszechnych z trzech do dwóch – zamiast sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych będą sądy regionalne i okręgowe. Sprawy apelacyjne trafią do sądów regionalnych.

– Po reformie na czele sądu będzie stał prezes sądu i wiceprezesi. Nie będzie wydziałów, pojawią się izby, przy czym chcę stanowczo zaznaczyć, że liczba izb nie będzie tożsama z liczbą obecnie funkcjonujących wydziałów – poinformowała wiceminister sprawiedliwości, Katarzyna Frydrych.

Poprzez spłaszczenie struktury sądownictwa do pełnego orzekania może wrócić ponad dwa tysiące sędziów funkcyjnych – wskazał minister Zbigniew Ziobro.

– Zamiast angażować się w dużym stopniu w prace biurokratyczne, w przekładanie papierów na biurko, poważne siły sędziowskie zajmą się orzekaniem, czyli tym, na co liczy i oczekuje polskie społeczeństwo – zaznaczył szef resortu sprawiedliwości.

Wszyscy sędziowie sądów powszechnych będą mieli równy status. To oznacza koniec dysproporcji w wynagrodzeniach i jednakowe szanse rozwoju. Każdy sędzia ma być powoływany tylko raz, a władza sędziowska będzie powierzona na cały okres służby, by sędziowie nie obawiali się nacisków ze strony swojego środowiska, Krajowej Rady Sądownictwa czy polityków. To zwiększy niezależność sędziów.

Nie będzie oligarchii, kast sędziowskich. Będzie jedno środowisko, gdzie sędzia sędziemu będzie równy – powiedział minister Zbigniew Ziobro.

Nowością będą także punkty sędziowskie, które powstaną w każdej gminie, w 350 miejscach. Dzięki temu sądy będą bliżej ludzi.

– W miejsce zbiurokratyzowanego i rozbudowanego systemu sądów wprowadzimy system przejrzysty, prosty i przyjazny dla obywatela. (…) Tam, gdzie dzisiaj nie ma sądów, sądy się pojawią poprzez właśnie tzw. punkty sądowe. Będzie można złożyć pismo, wziąć udział w zdalnej rozprawie. Punkty będą wyposażone w nowoczesny sprzęt elektroniczny do rozpraw zdalnych – podkreślił wiceminister sprawiedliwości, Marcin Warchoł.

Wiele rzeczy będzie można wykonać z domu, np. dowiedzieć się o stanie sprawy, sprawdzić dokumenty, akta czy wziąć udział w rozprawie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl