fot. PAP/Radek Pietruszka

„Sprawiedliwość w walce z przemocą” – to tytuł konferencji, która odbyła się w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie

W konferencji udział wzięli przedstawiciele sądów, organizacji pozarządowych oraz eksperci. Uczestnicy wydarzenia poruszyli wiele tematów dotyczących diagnozy przeszłego i obecnego stanu zjawiska przemocy domowej oraz rozwiązań służących przeciwdziałaniu przemocy domowej.

Inaugurując spotkanie, wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski mówił, że przemoc domowa jest problemem wymagającym wyjątkowej wrażliwości i uwagi. Aby skutecznie z nią walczyć, potrzebny jest sprawny system jej wykrywania.

– Jest to zjawisko bardzo trudne jednocześnie do wykrycia i do identyfikacji ze względu na to, że odbywa się w tych przysłowiowych czterech ścianach i właśnie dlatego, ze względu na tę specyfikę tego zjawiska tak ważny jest system, który składa się z poszczególnych elementów wzajemnie od siebie współzależnych, tych elementów związanych właśnie z prewencją, związanych ze wsparciem osób pokrzywdzonych przemocą domową, jak również tych elementów, które służą skutecznemu ściganiu sprawców zaznaczał Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Wiceszef resortu sprawiedliwości wskazał, że dużym sukcesem są działania podjęte w ramach  finansowania z Funduszu Sprawiedliwości. W tym roku ruszył program uruchomienia 300 punktów w całym kraju, do których mogą się zgłaszać właśnie ofiary przemocy domowej. Kolejnym elementem są rozwiązania legislacyjne. Ich fundamentem jest tzw. ustawa antyprzemocowa, która zakłada, że to sprawca przemocy musi opuścić mieszkanie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl