fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Romanowski o trwającym Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem: To jest czas, kiedy jeszcze bardziej możemy zwracać uwagę na potrzeby osób, które są pokrzywdzone przestępstwem

To jest czas, kiedy jeszcze bardziej możemy zwracać uwagę na potrzeby osób, które są pokrzywdzone przestępstwem. Bardzo się cieszę, że Radio Maryja o tym informuje. Ta informacja jest ważna, dlatego że wciąż nie ma wystarczającej wiedzy na temat pomocy, którą można uzyskać, kto i gdzie może się o nią starać. Bardzo często mamy do czynienia z barierą u osób pokrzywdzonych, aby sięgnęły po pomoc – powiedział Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dzisiaj rozpoczynamy [Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem]. Do wydarzenia odniósł się Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

– Idea zrodziła się ponad 20 lat temu i jest realizowana. Urzeczywistnia się ona każdego roku w dniu 22 lutego w formie Dnia Ofiar Przestępstw, który jest rozciągnięty na cały tydzień. Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem będzie trwał do niedzieli. To jest czas, kiedy jeszcze bardziej możemy zwracać uwagę na potrzeby osób, które są pokrzywdzone przestępstwem. Bardzo się cieszę, że Radio Maryja o tym informuje. Ta informacja jest ważna, dlatego że wciąż nie ma wystarczającej wiedzy na temat pomocy, którą można uzyskać, kto i gdzie może się o nią starać. Bardzo często mamy do czynienia z barierą u osób pokrzywdzonych, aby sięgnęły po pomoc – wskazał gość Radia Maryja.

W pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem zaangażowany jest cały wymiar sprawiedliwości.

– Profesjonalna pomoc jest świadczona przez wiele instytucji przez cały rok. W Ministerstwie Sprawiedliwości mamy specjalnie dedykowany Fundusz Sprawiedliwości i całą sieć pomocy pokrzywdzonym, ale w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znacznie więcej instytucji angażuje się w bezpośrednią pomoc w postaci bezpłatnych porad prawnych czy psychologicznych. Ma to miejsce w bardzo wielu lokalizacjach wszystkich instytucji związanych z wymiarem sprawiedliwości: sądach, prokuraturach, komendach policji, siedzibach prawniczych samorządów zawodowych, radców, adwokatów. Zachęcam, żeby sięgać na strony internetowe instytucji, bo tam są umieszczone informacje, gdzie i kiedy można się zgłosić – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Istotne jest to, aby osoby pokrzywdzone przestępstwem wiedziały, że są ośrodki, które są gotowe do świadczenia pomocy.

– Fundamentalne jest to, aby informacja i zachęta docierały do osób pokrzywdzonych, bo jest wiele sytuacji, w których ofiary nie wiedzą, boją się, wstydzą poprosić o pomoc, a jest ona dostępna i należna. Można uzyskać bezpłatną poradę prawną, wsparcie psychologiczne, a w ośrodkach Funduszu Sprawiedliwości dodatkowo dostępne są różne świadczenia jak bony żywnościowe lub na lekarstwa, jeśli jest to związane z pokrzywdzeniem przestępstwem (…). Spektrum pomocy jest naprawdę bardzo szerokie przez cały rok. Rocznie z naszych ośrodków korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób, które otrzymują bardzo różną pomoc – oznajmił gość Radia Maryja.

Z Ministerstwa Sprawiedliwości wyszła także ustawa antyprzemocowa, która chroni rodziny przed sprawcami przemocy.

– Ustawa antyprzemocowa weszła w życie pod koniec listopada ubiegłego roku, a już jest ponad pół tysiąca nakazów policyjnych, czyli ponad 500 rodzin czuje się bezpiecznie, bo sprawca przemocy otrzymał nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do niego – podsumował Marcin Romanowski.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Marcina Romanowskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj