fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Trwa międzynarodowa konferencja organizowana przez Min. Sprawiedliwości poświęcona tzw. konfiskacie prewencyjnej

Trwa międzynarodowa konferencja organizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości poświęcona tzw. konfiskacie prewencyjnej. Resort pracuje nad projektem wprowadzającym rozwiązanie. Głos zabrał minister Zbigniew Ziobro, Prokurator Generalny.

Konfiskata in rem ma być w założeniu instytucją prawną pozwalającą na zajęcie, a następnie przejęcie mienia osób trzecich (które mają związek z osobą podejrzaną), bez konieczności wykazania przez organ procesowy, że majątek osoby trzeciej ma związek z przestępczą działalnością zarzucaną podejrzanemu. Ostateczną decyzję ma zawsze podejmować sąd.

Jak wskazał resort sprawiedliwości, często jachty czy wille są kupowane od początku na podstawione osoby trzecie. Takie działanie to specyfika przestępczości zorganizowanej. Podczas konferencji online eksperci z państw takich jak Włochy czy Wielka Brytania, gdzie przepisy już działają, przedstawiają sposób ich funkcjonowania.

Jak wskazał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, Polska może korzystać z tych doświadczeń, co doprowadzi do podniesienia poziomu praworządności.

– Rozwiązania, jakie proponujemy – chcę to bardzo mocno podkreślić – nie są w najmniejszym stopniu wymierzone ani nie stanowią zagrożenia dla przedsiębiorców, biznesu, ale mają służyć ochronie uczciwego biznesu, który nie będzie niszczony przez konkurencję opierającą się na pieniądzach pochodzących z przestępstw. Taka konkurencja zyskiwałaby w ten sposób przewagę konkurencyjną, gdy dysponowałaby środkami pochodzącymi z nieuczciwej działalności gospodarczej – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

Resort sprawiedliwości planuje przedstawić projekt zakładający wprowadzenie konfiskaty in rem. To kolejny krok po wprowadzeniu konfiskaty rozszerzonej. Ministerstwo zaznaczyło, że wprowadzenie takich przepisów to ustawowe wypełnienie Rozporządzenia Unii Europejskiej o wzajemnym uznawaniu nakazów zabezpieczenia i konfiskaty, które wejdzie w życie 19 grudnia 2020 r.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl