fot. twitter.com/MS_GOV_PL

Dane przestępców seksualnych dostępne w jawnym rejestrze Ministerstwa Sprawiedliwości

Dane najgroźniejszych przestępców seksualnych są już dostępne w jawnym rejestrze przestępców seksualnych. Baza przestępców składa się z dwóch części: ogólnodostępnej i z dostępem ograniczonym, z którego mają korzystać organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

W części jawnej znajdują się imiona i nazwiska oraz fotografie prawie 800 skazanych prawomocnie pedofilów. Chodzi o osoby, które dopuściły się gwałtów na dzieciach, a także pedofilów-recydywistów oraz sprawców gwałtów ze szczególnym okrucieństwem.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś na antenie Polskiego Radia zwrócił uwagę, że rejestr jest narzędziem, które może wykorzystać każdy rodzic. Strona umożliwia wyszukiwanie danych po nazwisku albo nazwie miejscowości.

Można np. wpisać miejscowość, w której się mieszka. Można dzięki niej wyszukać, czy ta okolica jest bezpieczna. Uznaliśmy, że bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Dotychczas w Polsce nie było takiego narzędzia, które by mogło dać, np. rodzicom, możliwość sprawdzenia, czy okolica, w której się mieszka, jest dla dziecka bezpieczna – mówił Michał Woś.

Informacje o najgroźniejszych przestępcach seksualnych znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.

Formalnie rejestr funkcjonuje od października 2017 r. W części jawnej nazwiska sprawców nie znalazły się wcześniej, gdyż – zgodnie z przepisami – mogli oni występować do sądów z wnioskami o nieujawnianie ich danych. Sądy mogą bowiem w „szczególnie uzasadnionych przypadkach” orzekać, że dane skazanego nie trafią do rejestru.

RIRM/TV Trwam News

drukuj