Niemcy: politycy domagają się kar dla winnych ataków na funkcjonariuszy

Niemieckie służby – policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe – były w noc sylwestrową obiektem licznych ataków ze strony uczestników zabaw noworocznych pod gołym niebem. Politycy domagają się ukarania winnych.

W Berlinie doszło do ośmiu ataków na strażaków udzielających pomocy uczestnikom sylwestrowych imprez i walczących ze skutkami rzucania petard i odpalania sztucznych ogni – pisze „Die Welt”. 57 pojazdów strażackich zostało uszkodzonych. Załoga jednego z wozów została zatrzymana w śródmieściu przez grupę uzbrojonych mężczyzn, którzy grozili im bronią.

Podczas zamieszek w Lipsku policjantów obrzucono petardami, butelkami i kamieniami. W Nadrenii Północnej-Westfalii rannych zostało 25 funkcjonariuszy. Do ataków na policjantów doszło też w Bremie, Stuttgarcie i Dortmundzie.

Minister sprawiedliwości Heiko Maas napisał na Twitterze, że ataki na funkcjonariuszy państwowych są „nie do zaakceptowania”. Szef MSW Saksonii Roland Woeller powiedział: „Ten, kto atakuje ratowników, atakuje państwo prawa i demokrację”. Zapowiedział, że sprawcy ataków zostaną surowo ukarani.

Przewodniczący Związku Zawodowego Policjantów Rainer Wendt podkreślił w wywiadzie dla „Die Welt”, że agresja wobec policjantów przybrała „groźne dla życia funkcjonariuszy formy”.

Niemiecki rząd zaostrzył w zeszłym roku kary dla tych, którzy atakują funkcjonariuszy publicznych wykonujących obowiązki służbowe. Sprawcom takich ataków grożą kary do pięciu lat pozbawienia wolności.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl