fot.flickr.com

CBŚP: zatrzymano 32 osoby zamieszane w fikcyjny obrót drewnem

CBŚP rozbiło gang, który przy pomocy 80 firm z Polski, Czech, Słowacji i Węgier wyłudzał podatek VAT na fikcyjnym obrocie egzotycznym drewnem. Straty sięgnęły 60 mln zł, zatrzymano 32 osoby.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz, gang ma na swoim koncie też pranie pieniędzy.

Generalny Inspektor Informacji Finansowej ujawnił nieprawidłowości w działalności gospodarczej jednej ze śląskich firm, chodziło o wyłudzanie nienależnego podatku VAT. Sprawą zajęli się policjanci z CBŚP z Wrocławia i inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej. Ustalono m.in., że w proceder zamieszanych jest ok. 80 firm nie tylko z Polski, ale też z Czech, Słowacji i Węgier – powiedziała Hamelusz.

Firmy „słupy” wyłudzały podatek na podstawie fikcyjnych wewnątrzwspólnotowych dostaw.

Często nie miały żadnego doświadczenia w handlu drewnem. Starały się jednak uwiarygodnić działalność – jedna z firm miała np. kupić specjalne maszyny do obróbki drewna – dodała Hamelusz.

Drewnem „handlowano” w różny sposób – „towarem” miały być np. elementy mebli z niego wykonane.

„W sumie, jak dotąd, zatrzymano 32 osoby. Wszystkie usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania pieniędzy, a także przestępstw skarbowych. Sześć osób, w tym czterech głównych organizatorów: Marek C., Robert. R., Łukasz M. i Piotr H., zostało aresztowanych” – podkreśliła Hamelusz.

PAP/RIRM

drukuj