CBŚP, SG i KAS rozbiły grupę przestępczą handlującą nielegalnie papierosami

12 członków grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi zatrzymali funkcjonariusze CBŚP, Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej z Katowic – poinformowało CBŚP. Siedem osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Siedmiu zatrzymanych mężczyzn w wieku od 29 do 59 lat usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozić im prawdopodobnie do 5 lat pozbawienia wolności. Dwóch z zatrzymanych mężczyzn w wieku 43 i 44 lat usłyszało zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, której celem był nielegalny skup i sprzedaż wyrobów tytoniowych. Przywódcom grupy grozić może kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Pozostali z zatrzymanych w wieku 27, 40 i 53 lata usłyszeli zarzut posiadania i nabywania nielegalnych papierosów, za co grozi im do 3 lat więzienia.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone było od 2017 r. pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Wszystko zaczęło się od śledztwa rozpoczętego przez policjantów z Bielska-Białej i CBŚP z Katowic. Wpadli oni na trop nielegalnych papierosów rozprowadzanych na terenie województwa śląskiego. W tym samym czasie funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej prowadzili działania, z których wynikało, że na teren województwa warmińsko-mazurskiego przez wschodnią granicę kraju sprowadzane są nielegalne papierosy.

„Szybko okazało się, że obie sprawy łączą się. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy przemycali papierosy, które następnie trafiały do województwa śląskiego, a tam były sprzedawane indywidualnym odbiorcom. Według funkcjonariuszy podejrzani mogli wprowadzić do obrotu ponad 20 mln sztuk papierosów o szacunkowej wartości ponad 14 mln zł” – powiedziała PAP rzecznik CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Czterech członków grupy zatrzymali jednocześnie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i łódzkiego funkcjonariusze Straży Granicznej z Warmińsko-Mazurskiego. Kolejnych ośmiu, w tym jednego podejrzanego o kierowanie tą grupą, zatrzymali policjanci CBŚP na terenie województwa śląskiego i świętokrzyskiego.

Śledczy zabezpieczyli 13,5 mln sztuk papierosów bez obowiązujących znaków akcyzy o wartości ponad 9 mln zł.

PAP/RIRM

drukuj