Dolnośląskie: CBŚP przechwyciło kontrabandę tytoniową wartą 28 mln zł

Kontrabandę tytoniową – w tym niemal 49 ton tytoniu i prawie 3 mln sztuk papierosów – przechwycili wrocławscy policjanci z CBŚP oraz wielkopolscy i dolnośląscy funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej. Wartość kontrabandy to 28 mln zł. W sprawie zatrzymano pięć osób.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz, działania zmierzające do rozpracowania zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się produkcją i wprowadzaniem do obrotu na terenie UE wyrobów tytoniowych były prowadzone przez policję od kilku miesięcy.

„Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa mogła działać co najmniej od połowy 2017 r.” – przekazała kom. Iwona Jurkiewicz.

Grupę rozbili wrocławscy i opolscy policjanci z CBŚP oraz funkcjonariusze wielkopolskiego i dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Jurkiewicz podała, że zlikwidowano dwie kompletne linie technologiczne do produkcji tytoniu oraz dwa magazyny suszu tytoniowego.

„Funkcjonariusze zabezpieczyli tam niemal 2,8 mln sztuk papierosów, 17,5 tony tytoniu do palenia oraz prawie 31 ton suszu tytoniowego. Łączna szacunkowa wartość kontrabandy to rekordowe 28 mln zł” – podkreśliła rzeczniczka.

Zdaniem policji, gdyby towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa z tytułu należnego podatku akcyzowego i VAT wyniosłyby niemal 30 mln zł.

W sprawie zatrzymano pięć osób, w tym cztery podczas cięcia tytoniu. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. Tam też zatrzymany postawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez zezwoleń i opłacania odpowiednich podatków.

Trzech z podejrzanych zostało decyzją sądu aresztowanych na trzy miesiące.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl