Szef MON z Johnem Boltonem m.in. o liczniejszej obecności wojsk USA w Polsce

Z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem rozmawialiśmy mi.n o liczniejszej obecności wojsk amerykańskich w Polsce – powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak przebywający z wizytą w Waszyngtonie. Jak dodał, Bolton na propozycję zareagował „bardzo poważnie”.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu Błaszczak podkreślił, że było to jedno z pierwszych spotkań doradcy prezydenta Trumpa z przedstawicielami państw sojuszniczych.

„Czuję się wyróżniony. Sam fakt, że spotkanie trwało dłużej niż było przewidziane, tez jest dla mnie powodem do satysfakcji i może być powodem do satysfakcji dla nas wszystkich, dla Polski” – ocenił.

Pytany o reakcję doradcy prezydenta USA na sugestie zwiększenia liczby amerykańskich żołnierzy na terytorium Polski, szef MON podkreślił, że Bolton zareagował „bardzo poważnie”.

„Oczywiście, był informowany o tej propozycji, ja też jestem w kontakcie ze współpracownikami, z urzędnikami” – mówił minister. „Ja jestem dobrej myśli” – dodał Mariusz Błaszczak.

Szef MON poinformował, że rozmawiał z Boltonem również na temat „nowoczesnego sprzętu wojskowego, który jest kupowany przez Polskę”.

„Mówiłem o umowie podpisanej, na mocy której kupujemy baterie Patriot, mówiłem o negocjacjach, które dotyczą drugiej fazy tego programu, mówiłem o nowoczesnych systemach dowodzenia” – relacjonował minister.

Mariusz Błaszczak dodał, że rozmowa dotyczyła także zmian, które są wprowadzane w ramach NATO.

PAP/RIRM

drukuj