fot. PAP/EPA

Prezydent D. Trump zapowiada wycofanie się USA z traktatu o handlu bronią

Donald Trump zapowiada wycofanie się  Stanów Zjednoczonych z międzynarodowego traktatu o handlu bronią. Dokument podpisał poprzednik Donalda Trumpa – Barack Obama. Stany Zjednoczone – które są największym na świecie eksporterem broni – podpisały traktat, ale jak do tej pory Senat go nie ratyfikował.

Traktat o handlu bronią negocjowany pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych wszedł w życie pod koniec 2014 r. Reguluje on międzynarodowy handel bronią konwencjonalną. Jednym z jego celów jest większa przejrzystość w obrocie bronią, tak aby nie trafiała ona w ręce dyktatorów łamiących prawa człowieka bądź terrorystów. Na zjeździe Narodowego Stowarzyszenia Strzeleckiego w Indianapolis, wpływowej organizacji lobbującej na rzecz utrzymania prawa do posiadania broni, Donald Trump zapowiedział, że USA wycofują się z międzynarodowego traktatu o handlu bronią.

Pod moją administracją nigdy nie oddamy nikomu amerykańskiej suwerenności. Nie pozwolimy zagranicznym biurokratom deptać naszej wolności. Moja administracja nigdy nie ratyfikuje traktatu o handlu bronią ONZ – zadeklarował Donald Trump.

Biuro ONZ ds. Rozbrojenia przekonywało, że traktat nie zmienia w żaden sposób krajowych regulacji ws. posiadania broni ani nie zakazuje sprzedaży żadnego jej typu. Ta sprawa budziła jednak budziła spore kontrowersje w USA. Dlatego ONZ wkrótce otrzyma formalne powiadomienie, że Ameryka odrzuca traktat – zapowiedział Donald Trump.

W ramach tej decyzji podpiszę teraz – przed wieloma świadkami – wiadomość z prośbą do Senatu o przerwanie procesu ratyfikacji traktatu i zwrócenie odrzuconego traktatu z powrotem do mnie – mówił prezydent USA, po czym podpisał decyzję do Senatu.

Traktat o handlu bronią podpisało i ratyfikowało 101 państw, a kolejnych 29 – w tym Stany Zjednoczone – podpisało, ale jeszcze go nie ratyfikowało. Wśród państw, które w ogóle nie są stronami traktatu, znajdują się m.in. Rosja, Chiny, Arabia Saudyjska, Iran, Korea Północna oraz Kanada.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl