Marek Ast: Trudno przesądzać, jaki będzie ostateczny kształt ustawy o KRS i SN

Prezydent RP Andrzej Duda liczy na to, że ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa zostaną jak najszybciej uchwalone. W wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” podkreślił, że ma nadzieję, iż projekty zostaną przyjęte w postaci, którą będzie mógł zaakceptować i podpisać.

Szef państwa polskiego przypomniał, że elementy brzegowe zawarł w swoich projektach ustaw i wielokrotnie o nich mówił.

Nie zgadzałem się na hegemonię Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości nad Sądem Najwyższym, nie zgadzałem się na to, żeby wszyscy sędziowie SN zostali eksmitowani de facto z Sądu Najwyższego – zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda wskazał też na brak jego zgody na to, żeby sędziowie byli wybierani do Krajowej Rady Sądownictwa zwykłą większością głosów w Parlamencie. Jak mówił, chciałby, aby ten wybór był maksymalnie odpartyjniony.

To normalne, że prezydent jako autor projektów nie chce, by posłowie zbytnio interweniowali w ich treść – tłumaczył Marek Ast, wiceprzewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości. Poseł Prawa i Sprawiedliwości dodał, że prace dopiero się rozpoczynają.

– Te projekty trafią na pierwsze czytanie, później do komisji. Trudno przesądzać w tym momencie, jaki będzie ostateczny kształt ustawy o KRS i SN. Pan prezydent po raz wtóry składa deklarację, która nie jest wielkim zaskoczeniem, gdyż powtarzał to wielokrotnie, zarówno co do zasad wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa i to stanowisko podtrzymuje. Mam nadzieję, że udało się wypracować kompromis na wypadek impasu w pierwszym głosowaniu, kiedy nie będzie możliwości uzyskać 3/5. Nad tym będziemy pracowali – akcentował poseł.

Projekty o KRS i SN zostały skierowane do prac na najbliższym posiedzeniu Sejmu – zaplanowanym na 22-24 listopada.

Według prezydenckiego ministra, jeśli chodzi o wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa, zostało wypracowane rozwiązanie, które jest „satysfakcjonujące”.

Wstępny kompromis zakłada, że gdyby w Sejmie nie udało się zebrać potrzebnej do wyboru 3/5 głosów, wówczas – w drugim etapie – wystarczy większość bezwzględna.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl