fot. TV Trwam

Pos. M. Ast: Komisja Europejska działa na zamówienie totalnej opozycji

Niestety tutaj Komisja Europejska działa na zamówienie totalnej opozycji. Chce pokazać, że tutaj myśmy naruszyli zasady praworządności i inne obowiązujące w Unii Europejskiej, co oczywiście nie jest prawdą, ponieważ kwestia wieku emerytalnego jest wyłączną kompetencją państw członkowskich Unii Europejskiej – wskazał poseł Marek Ast.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma dziś wydać wyrok w sprawie zawirowań wokół wieku emerytalnego. Komisja Europejska wniosła skargę na Polskę jeszcze w zeszłym roku. Władze w Warszawie wycofały się z kwestionowanych rozwiązań, ale Komisja nie wycofała sprawy z Trybunału Sprawiedliwości UE.

Poseł Marek Ast z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaznaczył, że te działania od początku mają charakter polityczny.

– Niestety, tutaj Komisja Europejska działa na zamówienie totalnej opozycji. Chce pokazać, że tutaj myśmy naruszyli zasady praworządności i inne obowiązujące w Unii Europejskiej, co oczywiście nie jest prawdą, ponieważ kwestia wieku emerytalnego jest wyłączną kompetencją państw członkowskich Unii Europejskiej. Natomiast nie wiem, jakie dzisiaj będzie rozstrzygnięcie, bo dla mnie – z uwagi na to, że te przepisy już nie obowiązują – to ta sprawa powinna zostać umorzona – powiedział polityk.

W ubiegłym tygodniu opinię w sprawie wydał rzecznik generalny TSUE. Ocenił w niej, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien orzec, iż nowe zasady przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku są sprzeczne z prawem Unii. Opinia nie jest wiążąca dla unijnego Trybunału.

RIRM

drukuj