fot. PAP/EPA

Frans Timmermans będzie zajmować się sprawami klimatu w Unii Europejskiej

Choć Frans Timmermans przestaje nadzorować praworządność w Unii Europejskiej, to dalej będzie atakować polski rząd – mówili politycy Prawa i Sprawiedliwości. Holenderski polityk jako wiceszef Komisji Europejskiej nadzorować będzie sprawy klimatu, co pozwoli mu m.in. na forsowanie sprawy dekarbonizacji. Timmermans szykuje plan podniesienia celu redukcji dwutlenku węgla.

We wtorek przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła kandydatury na nowych komisarzy.

– Chcę, aby kolegium to było zrównoważone pod względem płci, ale chcę również, aby kolegium to było zrównoważone geograficznie – mówiła Ursula von der Leyen.

Emocje wśród polskich polityków budzi nazwisko Fransa Timmermansa, który ponownie zająć ma stanowisko wiceprzewodniczącego KE.

– Frans Timmermans na pewno będzie kontynuował tę linię, którą przez ostatnie lata wobec polskiego rządu prezentował. Z resztą on tego nie ukrywa – mówi wprost – powiedziała europoseł PiS Beata Szydło.

Frans Timmermans jako wiceszef Komisji Europejskiej i komisarz odpowiedzialny za praworządność przez 3 lata prowadził spór z Polską o reformę sądownictwa. Nie kierował się przy tym obiektywizmem – podkreślił były wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

– Nic nie uzyskał, tylko skłócił państwa. Coraz więcej osób dostrzegało, że to są podwójne standardy, argumenty były niemerytoryczne, bardzo polityczne – stwierdził europoseł Patryk Jaki.

Na kontynuacje działań Fransa Timmermansa liczy opozycja.

– Frans Timmermans reaguje tam, gdzie jest łamane prawo. Jeżeli Polska nie będzie łamać prawa, to nie będzie problemu z Fransem Timmermansem – oznajmił Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej.

Teraz wiceprzewodniczący zająć ma się polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

– Nie mając ku temu żadnych kategorycznych przygotowań osobistych ani zawodowych, będzie zapewne człowiekiem, którym będą kierowały NGO-sy lewackie – powiedział politolog prof. Julian Winnicki.

Wciąż trwa sprawa działań ochronnych na terenie Puszczy Białowieskiej. W ubiegłym roku, po intensywnych działaniach Timmermansa i wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Polska wstrzymała wycinkę drzew zaatakowanych przez kornika drukarza.

– Jesteśmy w stałym dialogu z komisarzem do spraw środowiska i mam nadzieję, że to tak pozostanie, że nie będzie potrzeby jakichś specjalnych nadzorów czy interwencji wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. Na szczeblu komisji środowiska sobie z tym problemem poradzimy – mówił minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Unijni liderzy dążą do dekarbonizacji, czyli stopniowego eliminowania węgla z krajowych gospodarek. Sprzeciwia się temu Polska, gdyż nasza energetyka opiera się na węglu kamiennym. Frans Timmermans zapowiada zaostrzenie kryteriów klimatycznych – zauważył doradca prezydenta do spraw polityki klimatycznej Paweł Sałek.

– Przez pierwsze 100 dni ma przygotować całą strategię zwiększenia celu ambicji Unii Europejskiej w redukcji gazów cieplarnianych z 40 procent do 50 procent, a także ma w przyszłości przygotowywać całe tzw. prawo klimatyczne – zaakcentował Paweł Sałek.

Jak dodał, wśród pomysłów jest wysokie opodatkowanie paliw kopalnych oraz wprowadzenie tzw. podatków zielonych, co znacząco wpłynie na polski budżet. Problemem dla KE jest przekop Mierzei Wiślanej, który nie ma mieć uzasadnienia.

– Polska powinna otwierać się na morze, różne polityki rządowe w tym kierunku zmierzają, akurat Elbląg nie jest największym portem i nie będzie największym portem, ale ważne żeby Polska miała to okno na morze i mogła równomiernie się rozwijać – stwierdził prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski.

Frans Timmermans jako komisarz od klimatu będzie współpracował z komisarzem do spraw rolnictwa. a kandydatem na to stanowisko jest Janusz Wojciechowski.

– Będzie wprost podlegał pod Fransa Timmermansa, i to też może być pewnym elementem napieć zwłaszcza, że Polska rości sobie duże prawa i nadzieje po Januszu Wojciechowskim i po tym, że uda mu się wyrównać dopłaty unijne dla polskich rolników – powiedział politolog dr Marcin Kędzierski.

Przesłuchanie w Parlamencie Europejskim polskiego kandydata odbędzie się prawdopodobnie 7 października.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl