,,Iustitia”: Projekt I prezes SN prowadzi do osłabienia pozycji ustrojowej sądów i sędziów

Projekt I prezes Sądu Najwyższego prowadzi do osłabienia pozycji ustrojowej sądów i sędziów – ocenia zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich ,,Iustitia”. Jego członkowie sprzeciwiają się propozycji prof. Małgorzaty Gersdorf, przyjmując ją z zaskoczeniem i rozczarowaniem.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich ,,Iustitia” podkreśla też, że nie była ona konsultowana z sędziami. Według nich, projekt godzi w podstawowe zasady konstytucyjne.

,,Iustitia” za niezręczne i nieodpowiednie uznaje ponadto przedkładanie przez Sąd Najwyższy propozycji wychodzących naprzeciw programowi wyborczemu Prawa i Sprawiedliwości oraz postulatom formułowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Takie stanowisko,,Iustitii” nie jest zaskoczeniem dla przewodniczącego sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka posła Stanisława Piotrowicza.

– Ona niezmiennie stoi na takim stanowisku, że w wymiarze sprawiedliwości jakiekolwiek reformy nie są konieczne. I prezes SN przedstawiła projekt ustawy. Trzeba powiedzieć, że Sądowi Najwyższemu nie służy inicjatywa ustawodawcza i ten projekt należy rozpatrywać w kategoriach pewnej wizji reformy. Dobrze, że I prezes Sądu Najwyższego przedkładając ten projekt dostrzega w ogóle konieczność reformy wymiaru sprawiedliwości. To jest zasadnicza zmiana w odniesieniu do tego stanowiska, które wcześniej prezentował Sąd Najwyższy – wskazał poseł.

I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf wysłała rządzącym swój projekt noweli ustawy o SN w ubiegłym tygodniu. Zakłada on m.in. powołanie w Sądzie Najwyższym Izby Dyscyplinarnej do prowadzenia ,,dyscyplinarek” sędziów i innych zawodów prawniczych. Sprawy te miałyby być prowadzone przy udziale ławników, wybieranych przez Sejm.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl