fot. PAP/Marcin Obara

Rzecznik MSZ: zakończyło się spotkanie z ambasador Azari

Zakończyło się spotkanie wiceministra spraw zagranicznych Macieja Langa z ambasador Izraela w Polsce Anną Azari – poinformowała PAP rzecznik MSZ Ewa Suwara. „Wysłuchaliśmy wyjaśnień strony izraelskiej”; MSZ nie udziela informacji co do szczegółów spotkania – dodała.

„Wysłuchaliśmy wyjaśnień strony izraelskiej” – powiedziała rzecznik MSZ.

Zaznaczyła, że w tej chwili MSZ nie udziela dalszych informacji do co szczegółów spotkania. Dopytywana, jak długo ono trwało, powiedziała, że „spotkanie nie było długie”.

Ambasador Izraela w Polsce została wezwana do MSZ w związku z wypowiedzią p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israela Katza. W niedzielę p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu stwierdził:

„Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (b. premier Izraela – PAP), któremu Polacy zamordowali ojca, >>Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki<<. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych”.

W poniedziałek i we wtorek w Jerozolimie miało się odbyć spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Czeski premier Andrej Babisz poinformował, że szczyt V4 w Izraelu nie odbędzie się – podała agencja CTK. Zamiast tego planowane są rozmowy dwustronne – dodał szef rządu Czech.

Wcześniej swój udział w szczycie odwołał premier Mateusz Morawiecki; dziś poinformował, że do Izraela nie pojedzie także szef MSZ Jacek Czaputowicz.

„Podjąłem taką decyzję, ponieważ te sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych pana (Izraela) Katza, są absolutnie niedopuszczalne. Są niedopuszczalne nie tylko w dyplomacji, ale dla mnie one są niedopuszczalne absolutnie w sferze publicznej” – powiedział dziennikarzom premier.

Dodał, że Polacy byli narodem najbardziej poszkodowanym, obok Żydów, Romów, w czasie II wojny światowej.

W czwartek „Jerusalem Post” podał, że podczas pobytu w Warszawie premier Izraela powiedział, iż Polacy kolaborowali z nazistami w Holokauście. Informację tę zdementowała później ambasador Izraela w Polsce. Jak przekazała w niedzielę rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska, Benjamin Netanjahu potwierdził, że w trakcie czwartkowego briefingu w żadnym momencie nie przypisywał Polsce ani polskiemu narodowi odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie popełnione w czasie II wojny światowej i że nie padła z jego strony nawet najmniejsza sugestia tego rodzaju.

PAP/RIRM

drukuj