[TYLKO U NAS] Dr G. Piątkowski o wypowiedzi p.o. szefa MSZ Izraela: takie słowa mają służyć stronie izraelskiej do wymuszania od Polski dodatkowego odszkodowania 

Tego typu wypowiedzi mają służyć wymuszeniu dodatkowego odszkodowania ze strony Polski dla organizacji żydowskich lub państwa Izrael – ocenia politolog dr Grzegorz Piątkowski. Odniósł się on w ten sposób do słów pełniącego obowiązki szefa izraelskiego MSZ Israela Katza.

Izraelski polityk powiedział wczoraj m.in., że było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami. Zaznaczył też, że Polacy „wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

Dziś Katz powtórzył swoją opinię podkreślając, że wielu Polaków współpracowało z nazistami i brało udział w zagładzie Żydów w czasie Holokaustu. 

Politolog dr Grzegorz Piątkowski wskazuje, że do tej pory takie opinie padały ze strony radykalnych organizacji żydowskich. Zwraca też uwagę, że zmiana retoryki ze strony Izraela prawdopodobnie ma związek z kwestią finansową.

– To znaczy odpowiedzialności za to mienie, które nie zostało odziedziczone, tzn. gdzie spadkobierców nie ma. Państwo Izrael dołącza się tym samym prób roszczeń organizacji żydowskich właśnie o to mienie, a z punktu widzenia prawnego sytuacja jest całkowicie jasna: tamte osoby, które wyjechały np. do Stanów Zjednoczonych – tak, jak mówi premier Morawiecki – zostały już objęte umowami przenoszącymi odpowiedzialność odszkodowawczą właśnie na USA, a jeśli obywatele polscy pochodzenia żydowskiego zginęli w Holokauście, to też z mocy prawa państwo polskie dziedziczy po nich. Sytuacja prawna jest tutaj stuprocentowo jasna – podkreśla dr Grzegorz Piątkowski.

W związku z wypowiedzią szefa Izraelskiego MSZ, premier Mateusz Morawiecki zdecydował o odwołaniu wizyty polskiej delegacji na szczyt V4 w Izraelu.

Czeski premier Andrej Babisz poinformował, z kolei, że szczyt V4 w Izraelu nie odbędzie się; zamiast tego planowane są spotkania dwustronne.

RIRM

drukuj