Izrael: nielegalni migranci mają trzy miesiące na opuszczenie kraju

Izraelski urząd ds. ludności i imigracji powiadomił tysiące migrantów z Afryki, którzy nielegalnie przedostali się na terytorium Izraela, że mają trzy miesiące na opuszczenie tego kraju. W przeciwnym wypadku grozi im więzienie.

Urząd ds. ludności i imigracji wezwał w poniedziałek migrantów z Sudanu i Erytrei do „dobrowolnego wyjazdu do swojego kraju lub kraju trzeciego”, czyli – jak pisze agencja AP – do Rwandy lub Ugandy. Osoby, które opuszczą Izrael przed końcem marca, otrzymają 3,5 tys. dolarów, pieniądze na podróż oraz pomoc w przygotowaniu dokumentów podróżnych – poinformowano na stronie urzędu.

Biuro prasowe urzędu ds. ludności i imigracji poinformowało BBC, że obecnie w Izraelu przebywa 38 tys. „infiltratorów” – izraelscy politycy używają tego określenia wobec osób, które przedostały się na terytorium kraju w sposób nielegalny.

Wezwanie do opuszczenia kraju nie obejmuje dzieci, osób starszych oraz ofiar niewolnictwa i handlu ludźmi – podało BBC.

Izraelska organizacja pomagająca imigrantom Hotline for Migrant Workers potępiła we wtorek decyzję izraelskich władz, podkreślając, że wydalenie migrantów zagraża ich życiu.

Wielu migrantów przybyłych do Izraela z Afryki twierdzi, że uciekło przed wojną i prześladowaniami oraz ubiega się o status uchodźcy. Z kolei zdaniem Izraela większość migrantów przybyła do tego kraju ze względów ekonomicznych.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl