Coraz więcej obcokrajowców znajduje zatrudnienie w Polsce

Ponad 2 mln obcokrajowców uzyskało w ubiegłym roku legalne zatrudnienie w Polsce. Jak powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, zapełniają oni lukę, podejmując najczęściej prace w budownictwie, rolnictwie, handlu czy transporcie. Za coraz większą część tych pracowników polscy przedsiębiorcy płacą składki na ubezpieczenie społeczne.

Obcokrajowiec może zostać zatrudniony w Polsce w dwóch przypadkach. Pierwszy to wydane przez wojewodę zezwolenie na pracę. Tych w ubiegłym roku było 250 tys. Pracę może także podjąć, jeśli jego pracodawca złoży w Powiatowym Urzędzie Pracy oświadczenie o chęci powierzenia mu określonych obowiązków na okres pół roku. Na tej podstawie w ubiegłym roku pracę podjęło 1 mln 800 tys. cudzoziemców.

– Oznacza to wzrost, jeżeli chodzi o wojewodów o 100 proc., a w przypadku oświadczeń wydawanych przez Powiatowe Urzędy Pracy – o 40 proc – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zdecydowana większość, bo ponad 85 proc. tych, którzy korzystają z uproszczonej procedury, to Ukraińcy, ale także obywatele 5 innych uprzywilejowanych krajów.

– Ukrainy, Rosji , Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Armenii. Procedura ta jest bardzo popularna, gdyż pozwala na zatrudnienie obywateli tych krajów bez koniczności uzyskiwania zezwolenia na pracę przez okres 6 miesięcy w ciągu 12 kolejnych miesięcy. W roku ubiegłym – jeszcze w ramach obowiązywania starych przepisów odnośnie tej procedury – w naszym urzędzie pracy zarejestrowaliśmy przeszło 117 tys. takich oświadczeń, czyli blisko 10 tys. miesięcznie – informuje Maciej Saldacz z Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

Obowiązujące od nowego roku przepisy nie tylko ułatwiają podjęcie pracy przez cudzoziemców, ale także zwiększają kontrolę.

– Z jednej strony mamy zapotrzebowanie na pracowników z państw trzecich, a z drugiej mamy nad tym pewną kontrolę i świadomość tego, że ci pracownicy, którzy do nas przyjeżdżają, nie są wykorzystywani nieuczciwie przez naszych pracodawców – podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Potwierdzają to statystyki dotyczące liczby ubezpieczeń pracowników – obcokrajowców.

– Znacząco wzrasta liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego. W 2008 roku było 65 tys. ubezpieczonych, natomiast na koniec III kwartału 2017 roku było ubezpieczonych 423 tys. Oczywiście w tej strukturze osób ubezpieczonych też dominują obywatele Ukrainy – wskazuje minister Elżbieta Rafalska.

Nowe przepisy umożliwiają także uzyskanie zezwolenia na pracę sezonową. To jednak dotyczy niektórych sektorów gospodarki: rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa,  rybołówstwa,  zakwaterowania, ale nie hotelarstwa oraz gastronomii – mówi Maciej Saldacz z Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

– W ramach zezwolenia na pracę sezonową obcokrajowcy będą mogli odejmować pracę maksymalnie na okres 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego – wyjaśnia Maciej Saldacz.

Właściciel sieci sklepów na Lubelszczyźnie Mateusz Sikora podkreśla, że  w jego firmie około 5 proc. zatrudnionych to cudzoziemcy, którzy są traktowani na równi z Polakami.

– Z osobami zatrudnionymi z zagranicy współpracujemy od roku i nie widzimy żadnych negatywnych skutków od strony klientów. Ci ludzie – w głównej mierze są to Ukraińcy – bardzo dobrze mówią po polsku. Mają podobną kulturę i w mojej ocenienie bardzo nam wspomagają rynek – ocenia Mateusz Sikora.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl