fot. sxc.hu

Gminy dopłacą do pensji opiekunów zastępczych

To jedno z założeń projektu nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej przygotowanego głównie przez szefową sejmowej komisji polityki społecznej Magdalenę Kochan z PO.

Obecnie gmina dopłaca tylko do kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej. Teraz dojdą również koszty wynagrodzeń zawodowych rodziców zastępczych, którzy prowadzą rodzinne domy dziecka, a także zatrudnionych tam opiekunów.

To przerzucanie kosztów na samorządy, gdzie pieniędzy nie ma – powiedział poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej komisji polityki społecznej.

– Państwo powinno brać odpowiedzialność przede wszystkim za wspomaganie rodziny. Wielokrotnie mówiliśmy o tym na antenie Radia Maryja, że rzeczą niedopuszczalną i skandaliczną jest odbieranie dzieci z powodu biedy. Lepiej pomóc rodzinie, a nie oddawać dzieci do rodzin zastępczych i płacić na to – powiedział poseł Stanisław Szwed.

Nowela zakłada też, że to nie sąd, ale starosta ma decydować, do jakiej formy pieczy zastępczej trafi dziecko. Ta zmiana nie podoba się Ministerstwu Sprawiedliwości.

RIRM

drukuj