fot. flickr.com

Bezrobocie na rekordowo niskim poziomie

W Polsce nadal utrzymuje się rekordowo niskie bezrobocie. W lutym stopa bezrobocia wyniosła 6,1 procent. To najniższe bezrobocie od 1991 roku.

Trzeba się cieszyć. Jest to taki poziom, który jeszcze trzy lata temu był marzeniem, był szczytem marzeń. Niektórzy nawet nie myśleli, że dożyją takich czasów w naszym kraju – akcentuje ekonomista prof. dr hab. Henryk Wnorowski.

Początek roku to czas, kiedy praktycznie zawsze przybywało bezrobotnych. W tym okresie kończą się umowy na czas określony a także prace sezonowe.  I choć w styczniu to zjawisko wystąpiło, to już w lutym nastąpiła znacząca poprawa.

Rekordowo niskie bezrobocie, jak zauważa ekonomista dr Marcin Kędzierski, to dobra wiadomość dla gospodarki. Cieszy też pracowników, którzy mogą żądać wyższych płac.

A jest to spowodowane po pierwsze bardzo dobrą sytuacją gospodarczą, a po drugie jednak kiepską sytuacją demograficzną, która sprawia, że dzisiaj nie ma już wolnych rąk do pracy i przedsiębiorcy, którzy chcą pozyskiwać pracowników, muszą ich podkupywać z innych firm – wskazuje dr Marcin Kędzierski.

Niski poziom bezrobocia wpływa pozytywnie na sytuację budżetową.

Mamy bardzo wysoką osiągalność składek i bardzo dobrą sytuację ZUS. Z drugiej strony problemy na rynku pracy, problemy ze znalezieniem pracowników, przekładają się na rosnącą presję płacową – podkreśla ekonomista.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej spodziewa się, że w kolejnych miesiącach spadki bezrobocia będą większe.

TV Trwam News/RIRM

drukuj